Technologia “większa niż sztuczna inteligencja” staje się rzeczywistością

0 Comments

Może zmienić świat – ale budzi kontrowersje

Diamentowa cela kowadełkowa używana do umieszczania materiałów pod wysokim ciśnieniem. Zdjęcie autorstwa Pamela C. Burnley, University of Nevada, Las Vegas.

Według naukowców, którzy ją stworzyli, ta nowa technologia jest “większa niż sztuczna inteligencja”. Jest to temat najpopularniejszego artykułu, jaki kiedykolwiek napisałem. Technologia, która zmieni wszystko – ponieważ obiecuje całkowicie przekształcić informatykę, energię, medycynę i gospodarkę jednocześnie. Jest ona tak blisko naukowej fantazji o perpetuum mobile, maszynie, która będzie kontynuować pracę bez żadnego wkładu energii z naszej strony. Byłoby to nie tylko najważniejsze dzieło XXI wieku, ale także druga rewolucja przemysłowa, która pozwoliłaby nam zaoszczędzić miliardy dolarów rocznie na samej tylko sieci energetycznej.

Mówimy o słynnych nadprzewodnikach.

Nadprzewodniki to substancje, które pomagają złagodzić energię, którą tracimy na ciepło. Widzimy ten problem wszędzie, od telefonów po komputery, od samolotów po sieć elektryczną. Duża część generowanej przez nas energii jest tracona w procesie przesyłu, obniżając wydajność sieci i naszych urządzeń elektrycznych. Ale nadprzewodniki nie mają tego problemu. Ze względu na specjalne właściwości tych materiałów, mogą one przenosić energię elektryczną bez utraty energii, co skutkuje ogromnym wzrostem wydajności i mocniejszą elektroniką. W niektórych badaniach naukowcy byli w stanie utrzymać prąd elektryczny wewnątrz pierścienia nadprzewodzącego przez lata bez dodawania do niego dodatkowej energii. Te prądy mogłyby teoretycznie płynąć wiecznie lub przynajmniej przez setki tysięcy lat bez utraty energii na skutek ciepła lub tarcia.

Szybszy transport, bardziej przenośne urządzenia medyczne, bardziej wydajne elektromagnesy, bezpieczniejsza i bardziej wydajna sieć energetyczna – w tym zastosowania w turbinach wiatrowych i elektrowniach termojądrowych. Nowa era dla świata.

“Gdyby znalazł pan nadprzewodnik o temperaturze pokojowej i ciśnieniu pokojowym, pojawiłby się zupełnie nowy zestaw technologii, o których nawet nie zaczęliśmy marzyć”. Eva Żurek, chemik obliczeniowy.

Wszystkie wielkie rzeczy mają oczywiście swoją cenę, którą musimy zapłacić.

Substancje nadprzewodzące zawsze wymagały albo wysokich ciśnień, albo ekstremalnie niskich temperatur, które…

Tags: , , , , , , ,