Koniec dolara amerykańskiego – co muszą Państwo wiedzieć?

0 Comments

Proszę poczekać chwilę,

Jeśli przyjrzą się Państwo bliżej dzisiejszej wartości dolara amerykańskiego, zauważą Państwo, że w rzeczywistości rośnie ona i jest obecnie bliska najwyższego punktu w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Dlaczego więc niektórzy twierdzą, że wartość dolara spada, skoro jego cena rośnie?

Cóż, jest ku temu kilka powodów, poza samą ceną.

Jednym z powodów jest to, że całkowita ilość dolarów amerykańskich przechowywanych na całym świecie stopniowo maleje.

Innym powodem jest to, że Stany Zjednoczone zademonstrowały światu, jak potężny może być dolar, gdy jest wykorzystywany przeciwko krajowi, jak pokazano w przypadku Rosji, gdzie jej rezerwy walutowe zostały zamrożone i grożono ich wykorzystaniem do pomocy Ukrainie.

W rezultacie kraje coraz częściej tworzą własne sojusze i partnerstwa, z pomocą Rosji, która zapewnia energię.

Od dłuższego czasu dzieje się to za kulisami.

Na przykład w 2000 r. ONZ zezwoliła Irakowi na sprzedaż ropy w euro zamiast w dolarach, a do 2007 r. Iran całkowicie zaprzestał sprzedaży ropy w dolarach. W 2014 r. Rosja i Chiny podpisały umowę, aby ominąć dolara amerykańskiego, a Iran porzucił dolara dzięki umowie inwestycyjnej o wartości 400 miliardów dolarów, do której dołączyły Indie i Japonia.

Lista jest długa, a inne kraje tworzą partnerstwa, takie jak Rosja i Iran, Iran i Indie i wiele innych.

Niedawno Chiny i Arabia Saudyjska połączyły siły, aby stworzyć konkurenta dla Petro Dolara, zwanego Petro Yuanem. Sojusze takie jak BRICS, reprezentujące 31,5% światowego PKB, stają się coraz silniejsze, ponieważ coraz więcej krajów stara się do nich dołączyć.

Nawet Jerome Powell z Rezerwy Federalnej zasugerował, że możliwe jest posiadanie wielu światowych walut rezerwowych. Dlatego niektórzy uważają, że możemy być świadkami początku końca dolara amerykańskiego.

Pytanie brzmi więc, czy powinniśmy się martwić o koniec dolara amerykańskiego, czy też jest to tylko sensacyjna wiadomość mająca na celu przyciągnięcie uwagi?

Prawda leży gdzieś pomiędzy. Zanim zaczniemy panikować z powodu końca dolara, ważne jest, aby pamiętać, że o tym pomyśle mówi się od lat.

Artykuły ostrzegające o znikającym dolarze pochodzą z 1975 r., a od tego czasu pojawiło się ich znacznie więcej.

Obraz nowego artykułu
Obraz nowego artykułu. Źródło: The New York Times

Chociaż prawdą jest, że świat próbuje zastąpić dolara, nie wszyscy zgadzają się, że tak się stanie. Niektórzy eksperci twierdzą, że jeśli tak się stanie, zajmie to bardzo dużo czasu.

Co więcej, dane pokazują, że dolar pozostaje bardzo stabilny. Na przykład ten wykres pokazuje udział transakcji w dolarach na całym świecie w porównaniu z innymi walutami w ciągu ostatnich 35 lat.

Zdjęcie tweeta autorstwa Donnelly Brent
Obraz Tweet by Donnelly Brent

Dolar nadal jest zdecydowanie dominującą walutą w globalnych transakcjach, a chiński juan rośnie kosztem euro i japońskiego jena, ale nie dolara.

Tak więc, choć pogłoski o końcu dolara mogą być prawdziwe, nie powinniśmy zbyt szybko wpadać w panikę.

Wykres rezerwy walutowej banku centralnego.
Źródło: The National

Ten wykres pokazuje, jak banki centralne zmniejszają swoje zasoby dolara, co sugeruje, że dolar traci na sile.

Redukcja ta miała jednak miejsce głównie w okresie globalnego kryzysu finansowego z 2008 r., czyli w czasie wielkiej niepewności i niestabilności, gdy nikt nie wiedział, co stanie się ze światem.

Mimo to wartość samego dolara w rzeczywistości rośnie ze względu na rosnącą stopę procentową funduszy federalnych Rezerwy Federalnej, która przyciąga zagraniczne inwestycje do obligacji skarbowych.

To z kolei nadal wzmacnia dolara, który jest postrzegany jako symbol stabilności gospodarczej i siły, i nie oczekuje się, że zmieni się to w dającej się przewidzieć przyszłości.

Obraz dolara
Zdjęcie z artykułu autorstwa Felix Richter na Statista

W oparciu o historię, zmiana światowej waluty rezerwowej następuje tylko w wyniku znaczącego konfliktu.

Chociaż nie jest pewne, czy tym razem będzie inaczej, niektórzy twierdzą, że Stany Zjednoczone utraciłyby zdolność do eksportowania dolarów, co spowodowałoby, że więcej dolarów pozostałoby w USA, co doprowadziłoby do wyższej inflacji, czego świadkiem była pandemia.

Tags: , , , , ,